Prawe, czy lewe drzwi? Jak poznać kierunek otwierania? Badoo|Drzwi

Jak sprawdzić, które drzwi prawe, które lewe? Kierunek otwierania, a przepisy prawa.
irek86pl / 18.03.2020

Prawe, czy lewe drzwi? Jak poznać kierunek otwierania? Badoo|Drzwi

Drzwi prawe, czy lewe? Jak sprawdzić?

Drzwi prawe a lewe - Jak poznać po drzwiach kierunek otwierania? Drzwi lewe, a prawe - informacje i przepisy. Jak sprawdzić, które drzwi prawe, które lewe?

Kierunek otwierania drzwi

Stojąc w pomieszczeniu przed drzwiami można je otwierać do wewnątrz pomieszczenia, w którym się znajdujemy, albo na zewnątrz pomieszczenia, z którego przechodzimy do kolejnego - zewnętrznego wględem obecnego pomieszczenia. Wyjątkowo drzwi do łazienki muszą otwierać się do wewnątrz ze względów bezpieczeństwa.

kierunek otwierania / drzwi prawe czy lewe jak sprawdzic

Drzwi prawe / lewe Jak poznać?

Jak poznać po drzwiach, które prawe, a które lewe? Stojąc przed drzwiami tak, aby otwierać je ruchem na siebie (ciągnąc za klamkę) patrzymy, po której stronie mamy zawiasy. I tak mamy odpowiednio:

  • drzwi prawe - jeśli widzimy zawiasy po prawej stronie otwierając drzwi na siebie
  • drzwi lewe - jeśli widzimy zawiasy po lewej stronie otwierając drzwi na siebie
kierunek otwierania drzwi przepisy

Kierunek otwierania drzwi przepisy

Kierunek otwierania drzwi wewnętrznych do łazienki określają przepisy polskiego prawa budowlanego. Drzwi wewnętrzne łazienkowe w świetle prawa muszą otwierać się do wewnątrz pomieszczenia, z którego prowadzą prosto do łazienki.

Więcej informacji na temat przepisów prawa polskiego dotyczących skrzydeł drzwiowych pokojowych i łazienkowych, a w tym o wymiarach drzwi wewnątrz-lokalowych przeczytasz w artykule Jakie drzwi do wewnątrz?