Co należy wiedzieć wybierając drzwi łazienkowe do mieszkania?

Skrzydło drzwiowe Dąb Sonoma z czarną szybą / czarne szkło Lacobel i okleina drzwi Dąb Sonoma
irek86pl / 22.04.2020

Co należy wiedzieć wybierając drzwi łazienkowe do mieszkania?

O TYM NIE MOŻESZ ZAPOMNIEĆ WYBIERAJĄC DRZWI ŁAZIENKOWE

Łazienka to pomieszczenie, które szczególnie narażone jest na wilgoć i zachlapania. Jest to miejsce, w którym każdy chce się odprężyć i zmyć z siebie trudy i zmęczenie z całego dnia. Aby czuć się w pełni komfortowo, a zarazem bezpiecznie – drzwi do łazienki należy dobrać wyjątkowo starannie i zwrócić uwagę na wszystkie detale.

PRZEDE WSZYSTKIM - BEZPIECZEŃSTWO

Chwila zapomnienia, lampka wina, świece i gorąca woda z dużą ilością piany – cudowny moment, podczas którego można bardzo łatwo uśpić swoją czujność. Należy pamiętać, że w takich sytuacjach bardzo łatwo o zasłabnięcie, a co gorsza – zaśnięcie. W przypadku kabiny prysznicowej nie trudno o poślizgnięcie, więc wybierając drzwi łazienkowe szczególną uwagę zwrócić należy na wybór zamka. Podczas kupna należy wybrać takie, które pozwalają na montaż dedykowanych blokad łazienkowych znajdujących się w zestawach, dzięki czemu zamknąć można je bez klucza przy użyciu „motylka” od wewnątrz, a jednocześnie w sytuacji awaryjnej otworzyć je od zewnątrz.

ODPOWIEDNIA WENTYLACJA

Drzwi wewnętrzne łazienkowe powinny być także elementem, który pozwala na utrzymanie odpowiedniej wilgotności w całym pomieszczeniu. Kratka wentylacyjna w ścianie to nie wszystko - by nigdzie nie zalęgła się pleśń niezbędna jest ciągła cyrkulacja powietrza, którą zagwarantują odpowiednie otwory w drzwiach. W zależności od tego co oferuje dany producent, do wyboru mamy:
 

  • podcięcie wentylacyjne - estetyczne wycięcie u samego dołu drzwi;
  • tuleje wentylacyjne - otwory u dołu drzwi, które wykończone są okrągłymi rozetami w kolorze samych drzwi bądź ze stali nierdzewnej;
  • kratkę wentylacyjną - wykonaną ze stali lub PCV.
Skrzydło drzwiowe Dąb Sonoma z czarną szybą / czarne szkło Lacobel i okleina drzwi Dąb Sonoma

Z PRZESZKLENIEM CZY BEZ?

Wybierając odpowiednie drzwi do łazienki ceny będą różniły się w zależności od tego czy dane skrzydła będą miały przeszklenia, z jakiego materiału zostały wykonane, a także będzie miała na to wpływ sama marka. Chcąc by łazienka nie była zbyt ciemna – nie warto patrzeć jedynie na cenę, bo z pewnością każdy znajdzie coś na swoją kieszeń. Ważne, by pomieszczenie w którym chcemy się odprężać miało właściwe naświetlenie. Jeśli w łazience króluje czerń lub inne ciemne kolory – najlepiej wybrać te z większą ilością przeszkleń. Decydując się na taki wybór – należy postawić na modele z mlecznym szkłem, by nikt nie ingerował w naszą intymność. Do łazienek z oknem można wybrać drzwi, które przeszkleń mają bardzo niewiele, lub nie mają ich wcale.

DRZWI DOPASOWANE DO WNĘTRZA

Białe drzwi łazienkowe to ostatnio prawdziwy hit. Klienci wybierają je do większości wnętrz, ale nie warto kierować się jedynie trendami. Należy pamiętać, że drzwi powinny pasować zarówno do łazienki, jak i do pomieszczenia po ich drugiej stronie. Podczas doboru warto zwrócić uwagę na ogólny wystrój pomieszczenia, który także determinuje wygląd samych drzwi. Jeśli łazienka jest utrzymana w ciemnej tonacji barw, a sama w sobie jest dosyć minimalistyczna - warto w takim przypadku postawić na białe drzwi do łazienki lub w kolorze naturalnego drewna, koniecznie w bardzo prostej formie bez zbędnych ozdobników. Jeśli łazienka jest w stylu glamour, posiada elementy z kutego żelaza, czy miedziane dodatki i drewniane meble – lepiej by wybór padł na drzwi, które swoim stylem będą posiadały eleganckie żłobienia i ciemny odcień.